Orgpad
Návod k použití

Návod k použití Orgpadu

Tato stránka popisuje základní funkcionalitu Orgpadu, kterou si můžete vyzkoušet na prázdném a předvyplněném. Podporované prohlížeče jsou Firefox a Google Chrome, také částečně funguje v Safari (jsou určité problémy s obrázky, které se načítají pouze z části, což se dá vyřešit zavřením a znovuotevřením chvíle).

Každý orgpad sestává z oken (zvaných chvíle) a spojeních mezi nimi (zvané asociace). Každá chvíle sestává ze tří textových ploch, kde první se zobrazuje jako výchozí, druhá se ukáže při najetí myší, a třetí se ukáže při kliknutí myší. Můžete používat čistý text a také základní funkcionalitu HTML (za zhlédnutí stojí přehled tagů), osobně používám tyto:

V orgpadu se lze přesouvat tažením pozadí, zvetšování a zmenšování se dělá pomocí myšího kolečka (nad pozadím, uvnitř chvíle to stroluje její obsah nahoru a dolů). Novou chvíli je možné vytvořit dvojklikem na pozadí. Po stisknutí na "show" nahoře je možné nastavit vlastnosti jako barvy, šířka okraje, šířka, výška, atd. Chvíle je možné editovat dvojklikem a přesouvat taháním.

Chvíle může označovat a odznačovat volbou Select v horním menu (místo výchozího Edit). Poté na ně můžete aplikovat funkce z druhého menu, například je možné odebrat označené chvíle. Pro vytvoření asociace označte dvě nebo tří chvíle a zvolte Create Association. Tím vznikne asociace z první chvíle do druhé, zatímco třetí (pokud označena) je umístěna doprostřed asociace (zobrazuje se kliknutím na ni, je možné dopsat informace vysvětlující asociaci). Změnit vlastnosti asociace je možné dvojklikem. Pro odebrání asociace buď odeberte jednu z jejích chvil (kterou lze nejprve zkopírovat a potom smazat originál), nebo nastavte její tlouštku na nula.

Pro uložení vašich lokálních úprav použijte menu Save. Jsou v něm dve funkce "Save" and "Save Deep" a měli byste si vyzkoušet, která vám bude vyhovovat. V Google Chrome se zdá, že "Save" funguje. Ve Firefoxu musíte použít "Save Deep". V druhé funkci se musí uložit nově zobrazené okno, ne původní orgpad. Orgpad obsahuje další funkce, které si můžete sami prozkoumat.

K vložení matematiky v LaTeXu je nejsnažší vložit obrázky pomocí tagu img. K vytvoření těchto obrázku je možné použít k tomu určených webových stránek, například http://mathurl.com.