Výuka
NMAI072 Lineární algebra 3

Přednáška NMAI072 LA3 v pondělí od 17:20 v S10

Navazující přednáška k LA1 a LA2, zaměřená na složitější výsledky a pokročilé aplikace lineární algebry. V sylabu jsem před časem navrhl následující témata: Perron-Frobeniova věta a aplikace pro stochastické procesy; singulární dekompozice a její aplikace; iterativní algoritmy pro řešení soustav a výpočet vlastních čísel; tenzory a jejich aplikace; Rayleigho kvocienty a metoda konečných prvků; číslo podmíněnosti a úvod do numerické lineární algebry. Tohle jsou však pouze rámcově možné okruhy, kolem kterých se na přednášce budeme motat, co všechno probereme se uvidí podle situace.

Zkouška bude z předmětu sestávat předběžně ze tří částí. První část jsou základní znalosti z probraných témat; bude stačit, když si to třeba jednou přečtete, hlavně o tom přemýšlejte. Druhá část bude jedno vámi vybrané téma, které si podrobněji nastudujete; člověk by se hlavně měl učit, co ho baví a zajímá. Pro třetí část si vyberete nějaký článeček či text z knihy ze seznamu, nastudujete a vysvětlíte mi to, co se tam píše; alespoň si na tom vyzkoušíte prezentovaní a ty myšlenky lépe pochopíte, když je musíte někomu vysvětlit. Cílem té zkoušky je, abyste si z ní něco odnesli, ne aby vám příprava sežrala spoustu času. Budu se tedy hlavně snažit zjistit, čemu rozumíte, a případně si osvětlíme to, čemu nerozumíte.

Konzultační hodiny nevypisuji, ale lze si je domluvit po mailu. Ideální doba je například na konci přednášky.

Všechny přednášky v jednom souboru: PDF a PDF s okrajem.

Témata ke zkoušce

Z následujících témat, kterým jsme se na přednášce věnovali, si vyberte jedno podle vašeho zájmu a nastudujte si ho podrobněji.

Články ke zkoušce

Z následujícího seznamu si můžete zarezervovat články/texty ke zkoušce. Pokud samozřejmě chcete povídat něco jiného, pošlete mi mail a můžeme se domluvit. Budu ho postupně rozšiřovat, až objevím další texty.

Co jsme probírali